Çfarë do të sjellë e ardhmja për Xherdan Shaqirin?

Çfarë do të sjellë e ardhmja për Xherdan Shaqirin?

Sulmuesi i Liverpoolit, Xherdan Shaqiri ka një të ardhme të pazgjidhur.

Përderisa ishte futbollist me ndikim të lartë në pjesën e parë të edicionit të kaluar për Liverpoolin, mesfushori nga Kosova nuk e ka të garantuar aspak pozitën e titullarit në formacionin e Jurgen Klopp, shkruan “Liverpool.com”.

Shaqiri ndihmoi Liverpoolin të arrijë në kuotën e 97 pikëve në Premierligë si dhe ta fitojë Ligën e Kampionëve, derisa paraqitja e tij më e mirë ishte kundër Manchester Unitedit.

Me t’u inkuadruar nga banka rezervë, Shaqiri shënoi dy gola për t’ia dhuruar fitoren Liverpoolit kundër “Djajve të Kuq”, por më pas minutazhi i reprezentuesit të Zvicrës ra drastikisht.

View image on Twitter
Shkaku i disa lëndimeve, Shaqiri luajti nga minuta e parë në fitoren 4:0 ndaj Barcelonës në Ligën e Kampionëve derisa dhuroi edhe një asistim.

Tani, 27-vjeçari i është bashkuar skuadrës në Evian të Francës për t’i vazhduar përgatitjet para-sezonale, derisa lëndimin në kofshë e ka eliminuar.

Fokusi i tij tani do të jetë në atë se çfarë mund të bëjë te Liverpooli, pasi gjasat për t’u larguar para mbylljes së afatit kalimtar veror janë të vogla.

Embedded video

Me ndryshimin e sistemit nga 4-2-3-1 në 4-3-3 edhe minutazhi i Shaqirit ra pasi që sipas trajnerit Jurgen Klop, kosovari nuk përshtatej në atë sistem.

Edicioni i tij i dytë në Liverpool mund të jetë i mbarë, derisa edhe vetë Shaqiri mendon se mund t’i ofrojë Liverpoolit më shumë tani.

06Press

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *