EKSKLUZIVE: Kryesia e LDK’së votoi 6 ministrat e kësaj partie: Këta janë emrat

EKSKLUZIVE: Kryesia e LDK’së votoi 6 ministrat e kësaj partie: Këta janë emrat

Kryesia e LDK’së ka miratuar edhe listën me gjashtë ministrat e kësaj partie që do të jenë pjesë e qeverisë Kurti, si dhe emrin e kryeparlamentarit.

LDK në qeverinë Kurti do t’i ketë gjashtë ministra, zv.kryeministrin e parë. Ndërsa, kësaj partie do t’i takojë edhe posti i kryeparlamentarit, të cilin zyrtarisht e mbanë akoma Glauk Konjufca.

06 Press ka siguruar listën me emrat e ministrave të LDK’së, në qeverinë Kurti:

Nga ta, prej LDK-së, Agim Veliu do të jetë ministër i Punëve të Brendshme.

Anton Quni – ministër i Mbrojtjes.

Lumir Abdixhiku – ministër i Infrastrukturës.

Vlora Dumoshi – ministre e Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

Hykmete Bajrami – Ministre e Arsimit dhe

Besian Mustafa – Minsitër i Bujqësisë, ndërsa Avdullah Hoti do të jetë zv. Kryeministër.

Nga Vetëvendosje, postin e zëvendëskryeministrit do ta ketë Haki Abazi.

Albulena Haxhiu do të jetë ministre e Drejtësisë.

Glauk Konjufca – ministër i Punëve të Jashtme.

Besnik Bislimi – ministër i Financave,

Rozeta Hajdari – ministre e Ekonomisë dhe

Arben Vitia – ministër i Shëndetësisë.

06Press

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *